Pisanie tekstów na strony internetowe – od czego zacząć?

pisanie tekstow na strony internetowe

31 stycznia 2019

Statystyki mówią same z siebie – pisanie dobrych jakościowo tekstów na stronę internetową przekłada się na większą liczbę odwiedzających, którzy chętniej spędzają na niej czas. Teksty są jednocześnie świetnym sposobem na kreowanie wizerunku, budowanie relacji z odbiorcami, którzy, widząc zaangażowanie autora, są bardziej skłonni do skorzystania z proponowanej oferty czy kolejnych wizyt na stronie. Jak zatem pisać teksty, które przyciągną uwagę?

Dopasuj treści do odbiorców

Teksty powinny być dopasowane do określonej grupy odbiorców. Zarówno produkty, jak i usługi kierowane są do konkretnego targetu, dla którego warto dopasować publikowane treści. Inaczej należy tworzyć tekst kierowany do młodzieży, a inaczej do osób starszych. W pierwszej kolejności skupmy się na ustaleniu podstawowych danych – jakiej płci i w jakim wieku są odbiorcy? Czego oczekują i jaka forma treści będzie dla nich najatrakcyjniejsza? W odpowiedzi na te pytania pomocne mogą okazać się narzędzia Google Analytics lub statystyki w przypadku prowadzenia portali społecznościowych. Pamiętajmy jednak, że dane demograficzne to nie wszystko i ciężko jest zadowolić każdego czytelnika. Warto spośród tej szerokiej grupy dostrzec mniejszy target, do którego postaramy się dotrzeć poprzez bardziej dopasowane treści.

dane demograficzne analytics

Dane demograficzne – Google Analytics

dane demograficzne facebook

Dane demograficzne – statystyki Facebooka

W zdefiniowaniu grupy docelowej pomocne może okazać się również stworzenie persony. Jest to reprezentant Twojego klienta, kumulacja jego cech, potrzeb, zachowań, predyspozycji i oczekiwań. Stworzenie persony pomoże dobrać odpowiednie treści, linki oraz ułatwi Ci wprowadzenie zmian, które będą zwiększały użyteczność stron. Aby wykreować personę, należy zebrać jak najwięcej danych o potencjalnych klientach. Warto zwrócić uwagę nie tylko na podstawowe informacje odnośnie płci, wieku, zarobków, ale również na codzienne rytuały, tendencje czy sposób myślenia. Jeśli proponowane przez nas treści mają trafić do szerszego grona, trzeba stworzyć kilka person.

Sformułuj właściwy tytuł

Wybranie tematyki, która będzie poruszana w tekście jest łatwiejsze, niż sformułowanie interesującego tytułu, który dotrze do licznych odbiorców. Wymyślając tytuł, warto zastanowić się jakie frazy będą wpisywane przez osoby zainteresowane daną tematyką. Aby ułatwić ten proces, spróbujmy samodzielnie wpisać poruszaną problematykę w wyszukiwarkę Google. Na dole pierwszej strony znajdziemy Wyszukiwania podobne do, z których warto zaczerpnąć pomysł na temat. Poniżej widzimy przykładowe wyszukanie pisanie tekstów seo oraz podobne wyszukiwania, jakie podsuwa nam Google. Możemy zatem sformułować nasz temat Teksty SEO friendly – jak pisać? czy Profesjonalne teksty na strony internetowe – poradnik.

Zrób dokładny research

Przed napisaniem tekstu warto dokładnie zastanowić się nad kolejnymi akapitami i poruszanymi zagadnieniami. W tym celu przejrzyjmy strony internetowe i artykuły poświęcone danej tematyce. Dowiemy się, jak do poruszanej dziedziny podeszli inni, zainspirujemy się lub dostrzeżemy jakich błędów należy unikać. Pamiętajmy, by podczas pisania tekstu na stronę internetową unikać lania wody i odbiegania od tematu, które odstraszają oczekujących konkretnych informacji czytelników. Krótkie i jednocześnie treściwe teksty są znacznie chętniej czytane. Unikajmy również długich bloków tekstu – dzielmy treść na akapity lub rozdzielajmy ją obrazami. Istotne jest również, by poświęcić czas na znalezienie słów kluczowych, które warto wprowadzać do swojego tekstu. Podobnie, jak w przypadku formułowania tytułu, możemy sugerować się frazami najczęściej wyszukiwanymi w Google. Zapoznaj się też z naszym poradnikiem na temat tego, jak dobrać słowa kluczowe do pozycjonowania.

Sprawdź swój tekst

Nawet najlepszy tekst na stronę internetową nie obroni się, gdy będzie przepełniony literówkami i błędami ortograficznymi. Merytoryczne kwestie, w przypadku powszechnie znanych tematów, są znacznie łatwiejsze do przypilnowania niż przebrnięcie przez zawiłości, jakie stawia nam język polski. Z pomocą przychodzą nam dostępne korektory online, które są w stanie wychwycić drobne błędy, których często nie dostrzegamy w samodzielnie pisanym tekście. Ułatwią nam wstawienie przecinków w odpowiednim miejscu czy zaproponują użycie trafniejszego synonimu.

Pisanie tekstów na strony internetowe może być prawdziwą przyjemnością. Odpowiednie przygotowanie się przed rozpoczęciem pracy skróci proces twórczy, w efekcie którego otrzymamy niebanalną treść, która przyciągnie tysiące zainteresowanych.

Wypełnij formularz – przygotujemy dla Ciebie bezpłatną analizę SEO.

3 + 10 =

Podobne wpisy

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.