Pozycjonowanie lokalne – co możesz zrobić, by zwiększyć swoją widoczność w okolicy

Autor: Michał Krajka

W pracy najchętniej tworzy wnikliwe analizy SEO, drąży i przeprowadza zmiany on-page, a także miłuje słowa kluczowe. Poza nią – pisze o grach, intensywnie ogląda filmy i zagłębia się w odmęty amatorskiego scenariopisarstwa. Lubi pizzę, The Office i książki Chucka Palahniuka.

25 czerwca 2020

xPozycjonowanie lokalne, to kwestia, której nie można bagatelizować. Dobra widoczność strony w naszej okolicy może się okazać szczególnie pomocna w przypadku typowo lokalnych przedsiębiorstw – jak warsztaty samochodowe czy restauracje, kiedy to odległość, w jakiej znajdujemy się od klienta, może być czynnikiem decydującym o tym, czy pokusi się on na skorzystanie z naszych usług.

Pozycjonowanie lokalne – od czego zacząć?

Podstawą do zwiększenia widoczności naszej firmy w okolicy, jest utworzenie wizytówki w Google Moja Firma. Podczas zakładania wizytówki, w celu zweryfikowania rzeczywistej lokalizacji naszego biznesu, Google tradycyjną pocztą dostarczy nam unikalny kod pin, którego użyjemy podczas potwierdzenia autentyczności adresu. Zweryfikowanie konta w Google Moja Firma zwiększy naszą wiarygodność dla samego Google, co może się przełożyć na pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania – jest też dobrym, pierwszym krokiem ku pozycjonowaniu lokalnemu. Od teraz będziemy widoczni w Mapach Google, a w samych bezpłatnych wynikach wyszukiwania wyświetli się nasza wizytówka.

Obraz przedstawia mapę i wizytówki Google warsztatów samochodowych.

W pozycjonowaniu lokalnym ważna jest też sama optymalizacja strony

Na samym utworzeniu wizytówki nasza praca się nie kończy. Przede wszystkim adres – koniecznie trzeba go umieścić na stronie, wraz z numerem telefonu i adresem e-mail. Należy się także upewnić, że wszędzie – np. na stopce i stronie kontaktowej – widnieją dokładnie te same dane. Nie należy także zapominać o danych strukturalnych, czyli takim opisaniu danych adresowych, który ułatwi robotom Google rozpoznanie, z jakim rodzajem treści ma teraz do czynienia – co przełoży się na łatwiejsze indeksowanie i wyższą pozycję naszej strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Na stronie adresowej dobrym pomysłem byłoby zamieszczenie także mapki Google z zaznaczoną dokładną lokalizacją naszej firmy.

Kobieta kupuje jabłko na lokalnym targowisku.

W pozycjonowaniu lokalnym, poza wizytówką w Google Moja Firma, szczególną uwagę należy zwrócić na dane adresowe. Poprawnie opisany adres siedziby naszej firmy, umieszczony w odpowiednich miejscach na stronie, to nie tylko ułatwienie użytkownikom znalezienia informacji o lokalizacji, ale także lepszy odbiór ze strony robotów Google, które szybciej znajdą informację o adresie – czyli rzecz bardzo istotną w lokalnym pozycjonowaniu. Dobrze byłoby, żeby dane adresowe znajdowały się nie tylko na podstronie kontakt, ale także stopce każdej innej podstrony.

Pozycjonowanie lokalne – pamiętaj o swojej okolicy!


W trakcie pozycjonowania strony mającej być dobrze widocznej lokalnie, warto pamiętać o swojej okolicy. Chodzi tutaj o zamieszczanie na stronie słów kluczowych związanych z miejscem siedziby firmy – np. nazwy miasta. – w tekstach, a nawet opisach alternatywnych zdjęć. Dobrym pomysłem byłoby także wprowadzenie tekstów o tematyce lokalnej, do prowadzonego bloga firmowego – i nie zapominajmy o fakcie, że każda okazja na dodanie nowego wpisu do naszego bloga jest dobra.

Stół z komputerem i kartką przedstawiającą wykresy z danymi.

Nie należy bagatelizować potencjału, jaki może dać pozycjonowanie lokalne. W zależności od rodzaju prowadzonej przez nas działalności – lepsza widoczność w wynikach wyszukiwania odnoszących się do naszej okolicy, może lekko pomóc lub być nawet kluczowa dla ruchu na stronie internetowej naszej firmy. Jeżeli prowadzimy typowo lokalną firmę – jak zakład fryzjerski czy warsztat samochodowy – odpowiednie pozycjonowanie lokalne może o 180 stopni zmienić naszą sytuację i przysporzyć nam dużo więcej klientów.

Wypełnij formularz – przygotujemy dla Ciebie bezpłatną analizę SEO.

5 + 13 =

Podobne wpisy

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.