Evergreen content vs Google News – dlaczego warto dbać o oba?

Autor: Marta Postulka

Analizuje dane, bierze udział w przygotowywaniu i tworzeniu strategii SEO i dba, aby każdy termin został dotrzymany. Pilnuje raportów dla klientów i odpowiada za codzienną komunikację z nimi. W wolnym czasie pochłania książki o tematyce medycznej i filmy dokumentalne.

24 kwietnia 2020

Zastanawiasz się co wybrać? Tworzyć evergreen content czy może zadbać o to, aby pojawiać się w Google News? Odpowiedź jest prosta: nie wybieraj i zatroszcz się o obie te opcje!

Co to jest evengreen content?

Najprościej rzecz ujmując evergreen content (wiecznie zielone) to treści, który nie wychodzą z mody, są ponadczasowe i generują ruch na stronie przez tygodnie i miesiące. Są to artykuły, poradniki czy wpisy blogowe, które zawierają uniwersalne informacje, porady i wskazówki. Treści takie będą przydatne dla użytkownika bez względu na sezon, porę roku czy datę publikacji danego wpisu. Wiecznie zielony content pozwala nam na pozyskanie uwagi użytkowników, a co za tym idzie ruchu na naszej stronie na dłuższy czas.

Dlaczego warto tworzyć evergreen content?

Po pierwsze – stworzenie wartościowego, ponadczasowego contentu przynosi nam ruch na dłużej, nie chwilowo, a na miesiące czy nawet lata. Dobrze napisane treści evergreen nie potrzebują, aby je aktualizować codziennie czy nawet co tydzień. Oczywiście każde informacje po pewnym czasie mogą się zdezaktualizować i będą wymagać wprowadzenia nowych treści. Jednak właściwie i rzetelnie stworzony evergreen content będzie pracował dla nas bez większej kontroli nad nim.

Kolejny ważny powód, aby zainteresować się tworzeniem wartościowych wiecznie zielonych artykułów jest możliwość uzyskania linków przychodzących. Wyobraź sobie, że stworzysz bardzo dobrą uniwersalną treść na dany temat, będzie ona na tyle wartościowa dla użytkowników, że w naturalny sposób zaczną ją sobie przekazywać. W ten sposób, darmowy dodajmy, uzyskujesz linki zwrotne do swojej witryny. Google zobaczy, że content stworzony przez Ciebie jest rozpowszechniany i ludzie chętnie się nim dzielą, a nagrodą może być lepsza widoczność w wyszukiwarce. Nie wspominając o budowaniu wizerunku marki. Pamiętaj SEO lubi evergreen content, a Google lubi wartościowe treści. Sytuacja win win ?

Rodzaje tekstów evergreen content

Nie każda zawartość będzie mogła nosić miano evergreen contentu. Zatem jakie treści świetnie się do tego nadadzą?

 • Case study – czyli opracowanie danego tematu, zawarcie wniosków, które mogą pomóc innym w przyszłości. Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę czy dany temat jest ponadczasowy.
 • Historia modelu produktu, powstania firmy, cóż fakty historyczne nigdy się nie zestarzeją. Takie treści zawierają istotne informacje o marce, dzięki którym użytkownicy mogą się do niej zbliżyć.
 • FAQ czyli sekcja pytań i odpowiedzi – warto przygotować taką sekcję na stronie, by odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące usług.
 • Słownik pojęć lub definicji – wiecznie żywa treść, która nigdy nie wyjdzie z mody.
 • Listy – zawierające np. 10 narzędzi do optymalizacji contentu lub 15 sposobów na zwiększenie ruchu na stronie
 • Porady – klasyka evergreen contentu. Treści, które w wyczerpujący sposób mogą pomóc użytkownikom, np. jak krok po kroku zainstalować nową drukarkę czy pomalować pokój.

O evergreen contencie pisaliśmy tutaj:

Google News – jakie warunki trzeba spełnić?

Szanse dołączenia do Google News mają wyłącznie portale, które publikują najświeższe newsy ze świata, danego regionu czy miasta, a także z danej branży. Warto wspomnieć, że portale z pogodą czy z kursami walut to nie są przykłady takich miejsc. Bardzo ważne jest także regularność publikacji i czas publikacji – im szybciej, tym lepiej oraz jakość publikowanych treści. Warto dodać, że każda z publikowanych treści musi zostać przyporządkowana do z 3 kategorii, czyli blog, satyra czy też witryna z komunikatem prasowym.

Google stworzył też konkretne wytyczne dla webmasterów i tego, co powinien zawierać dany serwis, aby mógł ubiegać się o miejsce w Google News. Dana witryna powinna mieć informacje o redakcji, listę autorów, którzy publikują treści oraz kontakt. W tym miejscu warto nadmienić, że jak to bywa z Google, decyzje o tym, który news będzie tym najlepszym, podejmowane są na podstawie tajemnych algorytmów. Może się zdarzyć sytuacja, że nasz news mimo, że najświeższy nie trafi do Google News.

Dlaczego warto dołączyć do Google News?

Treści, które znajdą się w Google News będą automatycznie zasysane przez wyszukiwarkę i widoczne dla użytkowników w wynikach wyszukiwania. Podstrony, na których są publikowane dane newsy, są również w pierwszej kolejności indeksowane przez Google, co może nam pomóc, zwiększy ruch z tak zwanego długiego ogona. Możemy to również wykorzystać jako sposób na szybsze indeksowanie podstron, na których nam najbardziej zależy. Dodatkowo treści newsów z Google News są zaciągane naturalnie przez inne serwisy. Skutkuję to tworzeniem się linków zwrotnych do naszej witryny. Co za tym idzie, zwiększa jej wiarygodność dla Google. W tym miejscy warto wspomnieć, że strony internetowe znajdujące się w Google News zyskują lepszy trust rank. Czyli są traktowane jako godne zaufania przez roboty wyszukiwarki. W ten sposób możemy polepszyć pozycję naszej strony w wynikach wyszukiwania.

Warto jednak pamiętać, że za sprawą Google News nasza strona nie pojawia się w organicznych wynikach wyszukiwania, a jedynie w ich otoczeniu. Nie możemy więc oczekiwać, że nasza strona pozostanie na dłużej na danej wysokiej newsowej pozycji. Jednak trafiając w Google News, jest szansa, że użytkownik przejdzie na naszą stronę. A co za tym idzie może poznać naszą działalność i zainteresować się, aby odkryć witrynę w całości.

O tym, jak dodać stronę do Google News już pisaliśmy.

Podsumowanie

Podsumowując, warto zatroszczyć się zarówno o tworzenie evergreen content jak i obecność w Google News. Pamiętaj jednak, że takie działania to tylko jedna ze składowych, które wpływają na widoczność Twojej strony. Aczkolwiek w przypadku gdy nie masz np. zasobów, aby tworzyć regularny content, skup się na tworzeniu zielonych treści, które zapewnią efekty na dłużej.

Wypełnij formularz – przygotujemy dla Ciebie bezpłatną analizę SEO.

1 + 13 =

Podobne wpisy

 

3 komentarze

 1. itworks

  Czy nowa strona ma szansę na dołączenie do Google News czy musi mieć już jakiś staż?

  Odpowiedz
  • Magdalena Bród

   Musi mieć już wyrobioną reputację, więc jakiś staż powinna mieć. Ale to nie musi być wieloletnia domena.

   Odpowiedz
 2. Airmax

  Bardzo cenne spojrzenie na evergreen content i Google News. Teraz widzę, jak ważne jest równowaga między trwałością treści a aktualnością. Dzięki za pomoc w zrozumieniu tych różnic!

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *