Czasem, kiedy zgłaszają się do nas sklepy internetowe sprzedające produkty łatwo dostępne np. stacjonarnie, czy też typu produktów, które mają w swojej ofercie duże brandy, pojawia się pytanie – „a to ja mam szansę być drugim Media Marktem albo drugą Castoramą”? Zawsze odpowiadam, że aż tak to nie, zwłaszcza, jeśli budżet na działania marketingowe nie jest z gumy. Często jednak mówię też – tak, ma Pani/Pan szansę na kawałek tortu z tego rynku, ruch na stronie, który konwertuje. I to ruch „darmowy”, bo z bezpłatnych wyników wyszukiwania.
Dzisiaj postaram się dać Wam parę porad na temat tego, jak sklep internetowy z oświetleniem może zdobywać klientów z Google. Zaczynamy!
Sklep internetowy z oświetleniem – pierwsza strona Google (stan na 23 marca 2022)
Zobaczmy, kto znajduje się na pierwszej stronie w wynikach wyszukiwania Google, a kto jest w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o frazę sklep internetowy z oświetleniem (50).
Umówmy się, że średnio 50 wyszukiwań miesięcznie tej frazy raczej nie powala i nie jest ona jakoś super konkurencyjna, więc wyżej wspomniane sklepy mogą, ale nie muszą być idealnym wzorem do naśladowania, jeśli o SEO chodzi. Sprawdźmy więc frazę nieco częściej wyszukiwaną – sklepy z oświetleniem (2400).
Wyniki wyszukiwania w tym przypadku wyglądają nieco inaczej – ktoś wpadł na pierwszą stronę, a ktoś z nie wypadł. Jest to jak najbardziej normalne zjawisko – bo, mimo że możemy szukać informacji na ten sam temat, robimy to w inny sposób. Co z kolei generuje inne wyniki wyszukiwania – strony są na różnych miejscach, w zależności od tego, jakie frazy wpiszemy w Google.
Wróćmy jednak do stron, które nam się pojawiły i sprawdźmy, co robią dobrze.
Sklep internetowy cudownelampy.pl – mocne strony SEO
Już na pierwszy rzut oka widać, że SEO ktoś się zajmuje i, przynajmniej pierwsze wrażenie mówi, że robi to dobrze. Szybkie przescrollowanie i przeklikanie sklepu, pozwala na wskazanie mocnych stron.
- Sklep ma unikalne, zoptymalizowane tytuły SEO – widać to na stronie głównej, widać w kategoriach, choć jak dla mnie, są dość mocno nafaszerowane słowami kluczowymi, np. dla kategorii https://www.cudownelampy.pl/lampy-wiszace-poczworne.html, title to: Lampy Wiszące Poczwórne – Żyrandole Do Kuchni, Łazienki – Cudowne Lampy. Okej – najważniejsze słowo kluczowe na pierwszym miejscu, potem uzupełniające + brand. Może taka strategia z title’ami spełnia swoje zadanie – nie upieram się, zwłaszcza, że nie można oceniać jednoznacznie jednego czynnika w oderwaniu od reszty.
- Co jeszcze rzuca się w oczy, to nazwy kategorii i URL-e. Nazwy są jednoznaczne, proste i są jednocześnie słowami kluczowymi. URL-e są dobrym ich odzwierciedleniem. Gdzie robot Google’a nie przejdzie, ma słowo kluczowe.
- Fajnie została rozwiązana też kwestia podstron producentów – nazwy kategorii stworzono wg schematu „Typ lampy + nazwa producenta”, zamiast np. sam producent. Rozsądnie i sprytnie, bo przecież użytkownik, chcący kupić lampy, rzadziej wpisze samego producenta – raczej doda w pasku wyszukiwania, że chodzi mu o konkretny typ produktu.
- Ogólnie content w newralgicznych miejscach wygląda na dopracowany – kategorie posiadają opisy ze zróżnicowanymi słowami kluczowymi, produkty poza nazwami własnymi zawierają w tytule (nazwie) również typ lampy.
Podsumowując – sklep może być wzorem do naśladowania dla innych. Obstawia „topy” na naprawdę mocne, prawdopodobnie dobrze konwertujące frazy. Liczba fraz w TOP 3 sięga dobija do 300, w TOP 10 do 1200. Poniżej zrzut z widoczności:
Sklep z oświetleniem twoje-lampy.pl – jak się pozycjonuje?
Na drugiej pozycji mamy twoje-lampy.pl – prześledźmy kilka aspektów SEO tego sklepu. Zanim jednak do tego przejdziemy, chciałam powiedzieć, że wizualnie twoje-lampy.pl są według mnie bardziej dopracowane, niż cudownelampy.pl. Menu jest bardziej przejrzyste, co ułatwia nawigację, ale czy 2 pozycja na frazę sklepy z oświetleniem (2400) oznacza, że w pozostałych przypadkach też jest tak „kolorowo?”.
Szybki rzut oka na porównanie widoczności z wcześniej analizowanych sklepem, daje odpowiedź – jest bardziej, niż kolorowo. Liczba fraz w „topach” jest prawie dwa razy większa.
Trochę bardziej szczegółowa analiza widoczności pokazuje, że sklep ma obstawione TOP 5 na prawie 1000 fraz. Mowa tutaj o frazach brandowych – producentów – jedno- i dwuwyrazowych o wolumenie wyszukiwawczym liczonym w tysiącach. Około 25% fraz w TOP5 stanowią frazy z długiego ogona, np. lampa stołowa kula (480), oczka sufitowe led (390), czy lampa podłogowa kryształowa (390). Oczywiście nie oznacza to, że nie ma nad czym pracować – warto zwiększać liczbę fraz zwłaszcza z długiego ogona, które mają zdecydowanie lepszą konwersję, niż frazy generyczne, a przecież wolumen wyszukiwawczy tych pierwszych jest zdecydowanie mniejszy.
- Twoje-lampy.pl również mają rozbudowaną stronę contentową, zarówno, jesli chodzi o opisy kategorii, jak i bloga. Porady, bo tak w sklepie nazywa się ta sekcja nie są co prawda aktualizowane od kwietnia 2021, natomiast pierwsze artykuły powstały tutaj w 2016. Wznowienie budowy treści w tym miejscu na pewno by nie zaszkodziło.
- Opisy produktów są zduplikowane ze stronami producentów i Allegro, natomiast ciężko tutaj o uunikalnienie ich przy takiej liczbie.
- Zastanawiający może być fakt istnienia sklepu modnalampa.pl (site około 250) z tym samym logo, regulaminem i częścią produktów, co na twoje-lampy.pl, jest to może jednak celowy zabieg właściciela sklepu, aby odróżnić asortyment lub wykonać jakieś testy, w co nie będę się w tym momencie wdrażać.
- Wstępna analiza proflu linków w Ahrefs (bez porównania z konkurencją), pokazuje, że twoje-lampy.pl mają sporo linków ze stron producentów, część prowadzi również z tematycznych forów internetowych. Nie wgłębiam się jednak na potrzeby tego artykułu w szerszą analizę – na pierwszy rzut oka widać, że większość linków wychodzących jest ukryta przed narzędziami typu Ahrefs, MajesticSEO.
Sklep internetowy z oświetleniem – co może zrobić nowy sklep z lampami, jeśli chodzi o SEO?
- Przyjrzenie się dwóm topowym sklepom z oświetleniem pokazuje, że na pewno warto skoncentrować się w fazie początkowej (czy nawet budowania sklepu) na ustaleniu odpowiedniej struktury. Odpowiednie i logiczne nazewnictwo kategorii, z uwzględnieniem fraz z długiego ogona będzie na pewno dobrym krokiem, zwłaszcza, że tematyka oświetlenia jest bardzo szeroka. Oświetlenie można sklasyfikować ze względu na miejsce (pomieszczenie), typ. Warto też zadbać o odpowiednie podstrony producentów.
- Poza strukturą, a w zasadzie – po ustaleniu struktury – szłabym w content, zwłaszcza, jeśli początkowy budżet na SEO jest mały, to skupienie się na tym aspekcie pozwoli na bycie na lepszej pozycji, niż w przypadku e-commerce’ów z oświetleniem, które tego nie robią.
- Zupełnie inna sprawa, choć ściśle związana z SEO, to budowanie linków. Content is the king, jak mówi większość, ale w pewnym momencie dochodzimy do ściany i bez przemyślanej strategii linkowania (patrz co robi konkurencja i zrób to lepiej), nie da się przeskoczyć, a zwłaszcza wskoczyć do topów.
0 komentarzy